۲۰٪ تخفیف روی تمامی سرویس های نقره ای نگارش مدارک اپلای (انگیزه نامه، رزومه، توصیه نامه)

دانشگاه بولونیا

پذیرش دانشگاه بولونیا ایتالیا |رشته های دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه جهان شناخته می‌شه و یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا و اروپا به شمار می‌آد. اگه علاقه‌مند به تحصیل در ایتالیا هستید؛ بهتون پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و تمام اطلاعات مورد نیاز رو درباره این دانشگاه معتبر و شناخته شده کسب کنید.

دانشگاه بولونیا کجاست؟

  دانشگاه بولونیا در شهر بولونیا واقع شده و بزرگ‌ترین شهر ناحیه امیلیا رومانیا هست و جمعیتی حدود 400 هزار نفره داره. شهر بولونیا هفتمین شهر پرجمعیت ایتالیاست و جزء شهرهای گرون‌قیمت این کشور به شمار می‌آد. جالبه بدونید که این شهر مقر اصلی کمپانی‌های خودروسازی بزرگی مثل فراری و مازراتی هست. شهر بولونیا به واسطه تاسیس دانشگاه بولونیا در سال 1088 میلادی، به مرکز آموزش و نشر دانشگاهی معروف شده و موزه‌های باستان‌شناسی و نقاشی زیادی در این شهر قرار گرفته. هم‌چنین آکادمی هنرهای زیبای بولونیا یکی از قدیمی‌ترین آکادمی‌های هنری در کشور ایتالیاست.

معرفی دانشگاه بولونیا:

دانشگاه بولونیا دانشگاه بولونیا یا Alma Mater Studiorum Università di Bologna معروف به UNIBO یه دانشگاه دولتی هست و بیش از 900 سال قدمت داره و به لحاظ وسعت، دومین دانشگاه بزرگ ایتالیاست. این دانشگاه، کار خودش رو با ارائه رشته‌های حقوق آغاز کرد ولی در ادامه دامنه فعالیت‌های دانشگاهی خودش رو گسترش داد به طوری که امروز دارای 11 دانشکده تخصصی در شهرهای بولونیا، چزنا، راونا، ریمینی، چزنا و هم‌چنین دارای پردیس‌هایی در کشورهایی نظیر آرژانتین، بلژیک، ایالات متحده آمریکا و چین هست. لازم به ذکره که اکثر رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی دانشگاه بولونیا در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا به 2 زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه می‌شه. دانشگاه UNIBO در حال حاضر میزبان بیش از 87000 دانشجوست که از این تعداد، حدود 22 درصد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دن. این دانشگاه در سال 2023 رتبه 167 جهان رو در رتبه‌بندی QS کسب کرده و از دیدگاه وب‌سایت معتبر USNEWS، رتبه 117 جهان رو به دست آورده. جالبه بدونید این دانشگاه یکی از اعضای رسمی معاهده بولونیا هم هست. معاهده بولونیا یه پیمان مشترکه که توسط 29 وزیر آموزش کشورهای اروپایی منعقد شده و با هدف ایجاد فضای مشترک آموزش عالی، دستاوردهای علمی و تحقیقاتی در بین دانشگاه‌های عضو این معاهده به اشتراک گذاشته می‌شه. علاوه بر این، دانشگاه‌های عضو این معاهده از یک نظام آموزشی یک‌پارچه استفاده می‌کنن و به همین علت دانشجوهای دانشگاه بولونیا، می‌تونن به راحتی و بدون ایجاد مشکل در زمینه تطبیق واحدهای درسی، در دانشگاه‌های عضو این معاهده به تحصیل ادامه بدن. دانشگاه UNIBO به عنوان یکی از جامع‌ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی اروپا شناخته می‌شه و به دلیل تنوع رشته و دوره‌های تحصیلی، همکاری‌های متعددی با سازمان‌ها، شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بین‌المللی داره و از این لحاظ، می‌تونه آینده شغلی فارغ‌التحصیلان رو تضمین کنه.

سایت دانشگاه بولونیا:

با بازدید از سایت دانشگاه بولونیا می‌تونید اطلاعات جامعی رو درباره دانشگاه کسب کنید و از رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی این دانشگاه مطلع بشید. این سایت، اخبار مربوط به دانشگاه رو در کوتاه‌ترین زمان ممکن مخابره می‌کنه و مرجع مناسبی برای افرادی هست که به تحصیل در ایتالیا علاقه‌مندن. لازم به ذکره که این وب‌سایت، به 2 زبان ایتالیایی و انگلیسی در دسترس هست و رابط کاربری ساده‌ای داره.

دانشکده‌ها و دپارتمان‌های دانشگاه بولونیا:

23 دپارتمان آموزشی دانشگاه بولونیا در 11 دانشکده تقسیم شده که شامل:
 • دانشکده علوم کشاورزی و دامپزشکی
 • دانشکده مطالعات ادبی و زبان‌شناسی (ترجمه و هرمنوتیک)
 • دانشکده مدیریت، اقتصاد و آمار
 • دانشکده علوم پزشکی و جراحی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده داروسازی و فارماکولوژی
 • دانشکده روان‌‌شناسی
 • دانشکده علوم سیاسی
 • دانشکده مهندسی و معماری
 • دانشکده علوم انسانی و هنرهای زیبا
 • دانشکده علوم پایه

رشته‌ها و مقاطع تحصیلی دانشگاه بولونیا:

رشته‌های دانشگاه بولونیا در مقاطع تحصیلی کارشناسی، ارشد و دکترا ارائه می‌شه. در حال حاضر در این دانشگاه 105 دوره کارشناسی 3 ساله، 110 دوره ارشد 2 ساله و 47 دوره دکترا ارائه می‌شه. مقطع کارشناسی   تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های ایتالیا 3 یا 4 سال طول می‌کشه و دانشجویان متقاضی می‌بایست مدرک دیپلم 12 ساله رو برای گرفتن پذیرش دانشگاه‌ها کسب کنن. برخی از رشته‌های مقطع کارشناسی این دانشگاه عبارتند از: 1 ـ انسان‌شناسی 2 ـ مطالعات ادیان 3 ـ مطالعات تمدن‌های شرقی 4 ـ جامعه‌شناسی 5 ـ مرمت و حفظ آثار باستانی و فرهنگی 6 ـ مدیریت کسب‌وکار 7 ـ اقتصاد و امور مالی 8 ـ حقوق 9 ـ مهندسی پزشکی 10 ـ مهندسی شیمی و بیوشیمی 11 ـ مهندسی عمران 12 ـ مهندسی کامپیوتر 13 ـ مهندسی انرژی‌های الکتریکی 14 ـ مهندسی محیط زیست 15 ـ طراحی صنعتی 16 ـ پزشکی و جراحی 17 ـ پرستاری 18 ـ بهداشت دندان 19 ـ علوم تغذیه 20 ـ مامایی 21 ـ متدهای تصویربرداری و پرتودرمانی و …  

مقطع ارشد

 • دوره‌های تحصیلی مقطع ارشد در دانشگاه بولونیا 2 سال طول می‌کشه و به لحاظ ساختار آموزشی به دوره‌های ارشد در دانشگاه‌های ایران شباهت داره. برخی از رشته‌های مقطع ارشد این دانشگاه، عبارتند از:
1 ـ علوم و فناوری غذا 2 ـ علوم پرستاری 3 ـ هنرهای تجسمی 4 ـ مدیریت مد و فشن 5 ـ مدیریت اجرایی کسب‌وکار 6 ـ حسابداری و اقتصاد 7 ـ تجارت و اقتصاد 8 ـ روابط بین‌المللی 9 ـ روان‌شناسی بالینی 10 ـ زیست‌شناسی سلولی و مولکولی 11 ـ بیوتکنولوژی پزشکی 12 ـ مامایی 13 ـ مهندسی الکترونیک خودرو 14 ـ مهندسی هوا فضا 15 ـ مهندسی اتوماسیون 16 ـ مهندسی عمران 17 ـ مهندسی انرژی‌های الکتریکی و …

مقطع دکترا

 • دوره‌های دکترا در دانشگاه بولونیا تحت عنوان دکترای پژوهشی ارائه می‌شه و گرفتن پذیرش برای این مقطع منوط به داشتن توصیه‌نامه از اساتید مقطع قبلی و انگیزه‌نامه هست. به علاوه داشتن رزومه‌نامه قوی برای گرفتن پذیرش مقطع دکترای این دانشگاه از اهمیت زیادی برخورداره. متقاضیان تحصیل در این مقطع می‌تونن برای نگارش مدارک اپلای با بالاترین کیفیت، از تیم تخصصی نگارش مدارک دانشگاه یونی‌ادوایزر استفاده کنن. برخی از دوره‌های دکترا عبارتند از:
1 ـ مهندسی شیمی 2 ـ مهندسی عمران 3 ـ مهندسی کامپیوتر 4 ـ مهندسی پزشکی 5 ـ مهندسی برق 6 ـ علوم سیاسی 7 ـ علوم داروسازی و فارماکولوژی 8 ـ علوم زیست‌پزشکی و عصب‌های حرکتی 9 ـ روان‌شناسی 10 ـ علوم داده (دیتا ساینس) و …

شرایط پذیرش دانشگاه بولونیا:

دانشگاه بولونیا برای اپلای دانشگاه بولونیا می‌بایست یکی از زبان‌های انگلیسی یا ایتالیایی برای تحصیل انتخاب بشه و با توجه به نوع زبان، مدرک مورد نیاز به دانشگاه ارائه بشه.
 • تحصیل به زبان انگلیسی: دانشگاه‌ UNIBO به منظور پذیرش دانشجویان بین‌المللی، آزمون‌های بین‌المللی رو برای اثبات تسلط دانشجو به زبان انگلیسی می‌پذیره که در ادامه اون‌ها رو معرفی می‌کنیم:
1 ـ مدرک IELTS با حداقل نمره 5.5 2 ـ مدرک آزمون تافل با حداقل نمره 80

تحصیل به زبان ایتالیایی

 متقاضیان تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی می‌بایست مدرک معتبر زبان ایتالیایی رو به دانشگاه ارائه کنن. در غیر این صورت باید در آزمون زبان ایتالیایی که توسط خود دانشگاه برگزار می‌شه، شرکت کنن. ددلاین دانشگاه بولونیا برای پذیرش دانشجویان جدید تا انتهای جولای هر ساله و مبلغ اپلیکیشن فی 50 یورو هست. مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام به شرح زیر هست:
 • پاسپورت معتبر با حداقل 2 سال اعتبار
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی به زبان ایتالیایی
 • رزومه‌نامه کامل تحصیلی و شغلی
 • توصیه‌نامه (مختص مقطع تحصیلی دکترا)
 • انگیزه‌نامه
 • مدرک زبان معتبر
لازم به ذکره که دانشجویان برای گرفتن پذیرش در مقطع کارشناسی، ارشد و دکترای دانشگاه UNIBO، باید در آزمون ورودی اختصاصی هر دانشکده شرکت کنن و حداقل امتیاز رو به دست بیارن.

بورسیه دانشگاه بولونیا:

بورسیه دانشگاه بولونیا با هدف تقویت حضور دانشجوهای بین‌المللی در ایتالیا و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه علمی، تحت عنوان کمک هزینه‌های مختلف به دانشجوها ارائه می‌شه. برخی از این بورسیه‌ها عبارتند از:
 • حمایت اقتصادی از دانشجویان در زمینه پرداخت شهریه
 • معافیت پرداخت شهریه مختص دانشجویان بین‌المللی
 • کمک‌های مالی و جوایز تحصیلی
 • ارائه کمک هزینه مسکن و غذا
 • ارائه امتیازات و مزایای آموزشی برای دانشجویان برتر
علاوه بر موارد فوق، یکی دیگه از بورسیه‌هایی که طرفدارای زیادی داره و در تمام مقاطع تحصیلی هم قابل استفاده هست؛ بورسیه استانی ایتالیاست. از مزایای این بورسیه می‌شه به کمک هزینه 3000 الی 5200 یورویی، دریافت تخفیف برای گرفتن خدمات، معافیت از پرداخت شهریه و … اشاره کرد. بورسیه دولتی تحصیل در ایتالیا هم یکی دیگه از بورسیه‌های مناسب دانشجویان بین‎‌المللی هست و امکانات خوبی رو به متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا ارائه می‌کنه. اگه علاقه‌مند به تحصیل در ایتالیا هستید و می‌خواین از بورسیه استانی ایتالیا استفاده کنید؛ می‌تونید برای دریافت مشاوره‌های تحصیلی از موسسه مهاجرتی یونی‌ادوایزر، مشاوره دریافت کنید.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه بولونیا:

  شهریه دانشگاه بولونیا برای دانشجویان بین‌المللی براساس کشور مبدا و سطح درآمد و دارایی خانواده دانشجو تعیین می‌شه. در حال حاضر شهریه این دانشگاه برای دانشجویان ایرانی (non-OECD countries) سالانه بین 1000 الی 1400 یورو هست. البته پرداخت شهریه دارای شرایط به خصوصی هست که ممکنه برای هر دانشجو متفاوت باشه.

مزایای تحصیل در دانشگاه بولونیا:

دانشگاه بولونیا تحصیل در دانشگاه بولونیا، فرصت بسیار خوبی هست، چون این دانشگاه از اعتبار بالایی برخورداره و امکانات فوق‌العاده‌ای رو در اختیار دانشجوهای بین‌المللی قرار می‌ده. به علاوه به دلیل فعالیت‌های گسترده پژوهشی دانشگاه و همکاری با سازمان‌ها و شرکت‌های معتبر، فرصت خوبی رو برای دانشجوهای فعالی فراهم می‌کنه تا بتونن بلافاصله پس از فارغ‌التحصیل شدن وارد بازار کار بشن و درآمد خوبی داشته باشن. اگه علاقه‌مند به تحصیل در ایتالیا هستید و درباره مزایای تحصیل در این کشور بی‌اطلاعید؛ پیج اینستاگرام، چنل یوتیوب و کانال تلگرام موسسه مهاجرتی یونی‌ادوایزر رو دنبال کنید تا از اطلاعات ارزشمند و دقیق درباره مهاجرت تحصیلی به ایتالیا مطلع بشید.

نتیجه

دانشگاه بولونیا تحصیل در دانشگاه بولونیا این فرصت رو در اختیار شما می‌ذاره تا از یکی از بهترین دانشگاه‌های اروپا فارغ‌التحصیل بشید و شغل رویایی خودتون رو به دست بیارید. البته لازمه بدونید که علاوه بر دانشگاه UNIBO، اکثر دانشگاه‌های ایتالیا هم از اعتبار علمی بالایی برخوردارن و مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، یکی از بهترین پیشنهادها برای تحصیل دانشگاهی هست. اگه مهاجرت تحصیلی یکی از اهداف شماست؛ پکیج صفر تا صد اپلای تحصیلی ایتالیا تمام اطلاعات مورد نیاز رو در اختیار شما قرار می‌ده و بهتون کمک می‌کنه تا تمام کارهای پذیرش و مهاجرت تحصیلی رو خودتون انجام بدید و هزینه گرفتن وکیل مهاجرتی رو برای کارهای ضروری‌تر ذخیره کنید. سوالات متداول: آیا برای تحصیل در دانشگاه بولونیا می‌توان از بورسیه استانی ایتالیا نیز استفاده کرد؟
 • بله؛ استفاده از بورسیه استانی ایتالیا برای تحصیل در دانشگاه بولونیا امکان‌پذیره. شما می‌تونید برای کسب اطلاعات کامل مقاله راهنمای شرایط و مدارک لازم اخذ بورسیه استانی ایتالیا رو مطالعه کنید.
برای تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه بولونیا چه مدارکی مورد نیاز هست؟ در صورت پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا چه‌طور برای گرفتن وقت سفارت ایتالیا اقدام کنم؟ آیا دانشگاه بولونیا جزء دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت هست؟
 • بله؛ مدرک پزشکی دانشگاه بولونیا از اعتبار بالایی برخورداره و مورد تایید وزارت بهداشت هست.
 

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب