UNI   ADVISOR

مهاجرت تحصیلی با یونی ادوایزر

سطوح زبان انگلیسی

سطوح زبان انگلیسی CEFR, IELTS و TOEFl (راهنمای جامع 2023)

آیا سطوح مختلف زبان انگلیسی رو می‌دونید؟ آیا می‌دونستید که برای دریافت ویزای تحصیلی انگلستان و یا هر کشور انگلیسی‌زبان دیگه‌ای به مدرک زبان معتبر مانند تافل و یا آیلتس نیاز دارید؟ اکثر دانشگاه‌های سراسر دنیا حتی کشورهای غیرانگلیسی‌زبان هم برای پذیرش دانشجویان، یکی از مدرک‌های زبان (معمولا آیلتس) رو به عنوان معیار قرار می‌دن!. سطوح زبان انگلیسی به چه صورت تقسیم‌بندی می‌شه؟ و شما در چه سطحی قرار دارید؟ اگر علاقه‌مند به مهاجرت هستید (کاری، تحصیلی و …) قطعا به مدرک معتبر زبان نیاز خواهید داشت. در این مقاله که زیر نظر مشاوران خبره موسسه مهاجرت تحصیلی  به انگلستان یونی‌ادوایزر تدوین و انتشار یافته؛ در رابطه با استاندارد CEFR سطوح زبان انگلیسی  تافل و آیلتس صحبت می‌کنیم. به شما پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله رو تا انتها مطالعه کنید.

 شرایطت رو برای د ریافت ویزای تحصیلی انگلستان با فرم آنلاین ارزیابی اخذ ویزا بررسی کن و  یا میتونی با رزرو مشاوره اپلای یه مشاوره تخصصی در مورد شرایط  اپلای و چگونگی  روند اخذ ویزا انگلستان و یا ایتالیا داشته باشی!

سطوح زبان انگلیسی

سطوح زبان انگلیسی

به صورت کلی سطوح زبان انگلیسی در سه سطح مختلف تقسیم‌بندی می‌شود و براساس این دسته‌بندی‌ها میزان دانش زبان هر فرد مشخص می‌شود. یعنی هر سطح زبان انگلیسی نشان‌دهنده این موضوع هست که فرد چقدر به زبان انگلیسی تسلط داره. در ادامه، ابتدا استاندارد CEFR رو توضیح می‌دیم و سپس در مورد بخش‌بندی این استاندارد صحبت می‌کنیم.

CEFR چیست؟

اول از همه بدونیم که اصلا CEFR چیه؟ CEFR مخفف Common European Framework of Reference for Languages هست و به عنوان مهم‌ترین استاندارد زبان انگلیسی در دنیا شناخته می‌شه. وظیفه اصلی این استاندارد، تعیین میزان توانایی زبان‌آموزان با استفاده از یک سیستم ارزیابی جهانی‌ست.

در یونی ادوایزر مطالعه کنید: صفر تا صد اپلای کردن

سطوح زبان انگلیسی :سطوح CEFR

سطوح زبان انگلیسی

سطوح زبان انگلیسی در CEFR از A1 (پایه) شروع می‌شه و تا C2 (پیشرفته) ادامه داره. این نکته رو هم بگیم که این استاندارد فقط برای زبان انگلیسی نیست؛ بلکه برای تمام زبان‌های زنده دنیا استفاده می‌شه. سطوح زبان انگلیسی به ترتیب عبارتند از:

 

۱. سطح پایه یا مبتدی ( A1 ) Elementary

افرادی که قصد دارند از صفر شروع کنند یا تسلط بسیار کمی دارند؛ آموزش زبان انگلیسی رو از این سطح شروع می‌کنن. در پایان این سطح از زبان‌آموز چه انتظاراتی می‌توان داشت؟ به صورت کلی وقتی فرد این سطح رو به پایان می‌رسونه، می‌بایست انتظار داشت که اصطلاحات و عبارت‌های بسیار پایه روزانه رو درک کنه و حتی بتونه خودش رو به صورت مفید و مختصر معرفی کنه! البته این توانایی رو هم خواهد داشت که در مورد مسائل مختلفی مثل محل زندگی، دوستان و یا حتی خانواده سوالاتی رو هم بپرسه. در حالت کلی انتظار می‌ره که شخص در پایان این سطح به صورت خیلی ساده و با لحنی آرام در حد پایه مکالمه داشته باشه.

۲. سطح پایه یا مبتدی ( A2 ) Pre-Intermediate

در پایان سطح دوم پایه از سطوح زبان انگلیسی از فرد چه انتظاراتی باید داشت؟ این سطح فرد رو برای ورود به مرحله متوسط آماده می‌کنه و در پایان سطح قادر خواهد بود جملات و اصطلاحات متداول و پرکاربردی مثل اطلاعات شخصی و خانوادگی، خرید کردن، موقعیت‌های مکانی و…. رو درک و استفاده کنه. به صورت کلی شخص در پایان این سطح توانایی این رو داره که اطلاعاتی در مورد گذشته خودش، دیگران و حتی محیط پیرامون خودش بیان کنه.

۳. سطح متوسطه ( B1 ) Intermediate

وقتی که زبان‌آموز دوره پایه رو تموم کرد وارد سطح متوسط زبان انگلیسی می‌شه؛ یعنی سطح B1 زبان انگلیسی! این سطح هم شامل دو بخش هست و برای بهبود و استفاده بیش‌تر از زبان کاربرد داره. شاید این سوال رو مطرح کنید که در پایان این سطح، زبان‌آموز چه توانایی‌هایی رو کسب می‌کنه؟ در پایان، زبان‌آموز می‌تونه مسائلی مانند کار، مدرسه و تفریح رو درک کنه و کم‌کم توانایی نوشتن متن‌های ساده رو کسب می‌کنه. در پایان این سطح زبان‌آموز قادرخواهد بود که رخدادها، آرزوها و رویاهای خودش رو بیان کنه و در مورد برنامه‌ها و ایده‌های خودش دلایلی رو هم مطرح کنه.

۴. سطح متوسطه ( B2 ) Upper-Intermediate

در پایان سطح متوسطه که زبان‌آموز رو برای ورود به بخش پیشرفته آماده می‌کنه، فرد قادر خواهد بود که مسائل پیچیده‌ای مثل زمینه کاری و تخصصی خودش رو درک کنه. وقتی که فرد این سطح رو به پایان برسونه، می‌تونه با افراد بومی ارتباط بگیره. هم‌چنین می‌تونه در رابطه با موضوعات مختلف مطالبی رو بنویسه و نظرات خودش رو در قالب معرفی و یا مزایای اون موضوع مطرح کنه!

۵. سطح پیشرفته ( C1 ) Advanced

هدف زبان‌آموز از ورود به سطح پیشرفته یعنی سطح C1 زبان انگلیسی چیه؟ زبان‌آموز با قرار گرفتن در این سطح نشون می‌ده که قصد داره اطلاعات و توانایی‌های خودش در زبان انگلیسی رو تکمیل کنه و در آزمون‌های بین المللی نمره قابل قبولی کسب کنه. به صورت کلی در این سطح، زبان‌آموز می‌تونه جملات پیچیده و طولانی رو درک کنه و بدون مشکل و با تسلط کامل از عبارات و اصطلاحات مناسب برای رساندن منظور خودش استفاده کنه. هم‌چنین می‌تونه موضوعات پیچیده رو در قالب یک ساختار ساده و شفاف به صورت خلاصه شده بنویسه.

۶. سطح پیشرفته ( C2 ) Proficiency

در گام آخر سطوح زبان انگلیسی (سطح پیشرفته) انتظار می‌ره زبان‌آموز به درک بالایی از زبان رسیده باشه و مهارت خودش رو در این سطح افزایش بده و حرفه‌ای بشه. در پایان این سطح زبان‌آموز می‌تونه به صورت آنی مفاهیم رو درک کنه و مفاهیمی که درک یا مطالعه کرده رو به صورت خلاصه بیان کنه. در پایان این سطح، زبان‌آموز می‌تونه مثل افراد بومی صحبت کنه و مفاهیم سخت و موقعیت‌های پیچیده رو درک کنه.

Ielts مخفف چیست؟

به نظر شما آیلتس مخفف چیست؟ آیلتس مخفف کلمه International English Language Testing System است و به معنای سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است. آزمون آیلتس در چند ساعت برگزار می‌شه و چه مهارت‌هایی رو مورد ارزیابی قرار می‌ده؟ آزمون آیلتس به صورت کلی در 3 ساعت برگزار می‎‌شه و مهارت‌هایی مثل مهارت گوش دادن، نوشتن، خواندن و مکالمه رو ارزیابی می‌کنه. امتحان بخش مکالمه به این شکل هست که زبان‌آموز با یک فرد متخصص به گفت‌وگو می‌پردازه تا مهارت مکالمه به صورت تخصصی ارزیابی بشه.

سطوح زبان انگلیسی : سطوح آیلتس

سطوح زبان انگلیسی

همان‌طور که می‌دونید؛ آیلتس یکی از آزمون‌های مهم ارزیابی زبان انگلیسی، و مورد تایید در سراسر دنیاست و افرادی که می‌خواهند جهت ادامه تحصیل و یا زندگی به انگلستان و یا هر کشور دیگری مهاجرت کنند؛ می‌بایست در این آزمون شرکت نموده و نمره قابل قبولی دریافت کنند. این نکته رو هم بگیم که این آزمون در دو بخش جنرال و آکادمیک برگزار می‌شه و هر کدوم هدف خاصی رو دنبال می‌کنه. برای مثال اگر قصد مهاجرت تحصیلی به انگلستان رو داشته باشید باید در آزمون آکادمیک شرکت کنید ولی اگر قصد مهاجرت کاری داشته باشید می‌بایست در آزمون جنرال شرکت کنید. سیستم نمره‌دهی دارای 9 نمره هست که به مهارت‌های مختلف داده می‌شه. کم‌ترین نمره قابل قبول در آزمون آیلتس 4.5، و بالاترین نمره هم 9 هست.

در یونی ادوایزر مطالعه کنید: جدول خرج و مخارج و هزینه زندگی در انگلستان

تافل چیست؟

یکی از آزمون‌هایی که توسط موسسه ای تی اس در ایالات متحده امریکا طراحی شده و اکنون مورد تایید بسیاری ازکشورهای دنیاست؛ آزمون تافل است. تافل مخفف کلمه Test of English as a Foreign Language (آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی) است و جهت ارزیابی میزان توانایی فرد در دانش زبان انگلیسی است. این آزمون برای افرادی‌ست که زبان مادری‌شان انگلیسی نیست؛ ولی قصد اپلای کردن دارند و می‌خواهند در یکی از کشورهای انگلیسی‌زبان به ادامه تحصیل بپردازند. سطح تافل براساس استاندارد  CEFRطبق جدول زیر است:

استاندارد CEFRتافل
A15
A217
B142
B272
C195
C296 الی 120
  

 

مقایسه نمره آیلتس و  CEFR

سطوح زبان انگلیسی

مقایسه آزمون آیلتس با CEFR چگونه است؟ در جدول زیر می‌تونید سطح‌های زبان انگلیسی براساس نمرات آیلتس و CEFR رو مقایسه کنید. البته این نکته رو هم بگیم که سطح A1 در نمره‌دهی آیلتس هیچ جایگاهی نداره و افرادی که در این سطح قرار دارند، نمره کم‌تر از 4 در آزمون آیلتس دریافت می‌کنند. جدول زیر سطوح زبان انگلیسی رو براساس استاندارد CEFR و نمره آیلتس مقایسه می‌کنه:

 

استاندارد CEFRنمره آیلتس
A1 , A24
B15
B26
مابین B2 و C16.5
C17
C28

 

مقایسه نمره آیلتس و تافل

نمره آیلتس و تافل چه تفاوتی با هم‌دیگه دارند؟ اولین نکته‌ای که باید بدونید اینه در آزمون آیلتس نمره‌دهی توسط تصحیح کننده داده می‌شه؛ چون هر بخش نمره خاص خودش رو داره و در پایان یک نمره کلی بین 1 الی 9 داده می‌شه. به صورت کلی کسب نمره پایین در یک بخش، روی نمره نهایی شما نیز تاثیر منفی داره!

دریافت فرم رایگان ارزیابی ویزای تحصیلی انگلستان

درحالی‌که در آزمون تافل این‌گونه نیست؛ به این دلیل که سیستم نمره‌دهی به صورت اتوماتیک انجام می‌شه؛ یعنی هر سوال یک نمره داره و نمره نهایی هم از 120 حساب می‌شه. بخش‌بندی هم به این شکل هست که هر بخش بین 0 تا 30 در نظر گرفته می‌شه. در جدول زیر می‌تونید تفاوت نمرات بین تافل و آیلتس رو مشاهده کنید.

آزمون آیلتسآزمون تافل
0 الی 40 الی 31
4.532 الی 34
535 الی 45
5.546 الی 59
660 الی 78
6.579 الی 93
784 الی 101
7.5102 الی 109
8110 الی 114
8.5115 الی 117
9118 الی 120

 

نتیجه گیری

اگر تصمیم دارید در دانشگاه های انگلستان و یا کالج های انگلستان تحصیل کنید، در گام اول می‌بایست مدرک زبان انگلیسی معتبری رو دریافت کنید. اما چگونه؟ ابتدا مشخص کنید در چه سطحی از سطوح زبان انگلیسی هستید و سپس با ثبت نام در کلاس‌های زبان انگلیسی سطح خودتون رو ارتقا بدید تا بتونید در آزمون تافل و یا آیلتس نمره قابل قبولی دریافت کنید. اگر این مقاله رو با دقت مطالعه کرده باشید، ترتیب سطوح زبان انگلیسی رو یاد گرفتید و متوجه شدید که زبان انگلیسی براساس استاندارد CEFR از A1 تا C2 هست و با یادگیری مداوم می‌شه به سطوح زبان انگلیسی بالاتر ارتقا پیدا کرد.

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب