۲۰٪ تخفیف روی تمامی سرویس های نقره ای نگارش مدارک اپلای (انگیزه نامه، رزومه، توصیه نامه)

کارشناسی در ایتالیا

تحصیل کارشناسی در ایتالیا| معرفی رشته ها و هزینه ها 2023

آیا می‌دونستید که کشور ایتالیا به دلیل بالا بودن سطح آموزشی جزء کشورهای پرطرفدار دانشجویان بین‌المللی هست؟ آیا می‌دونستید که می‌تونید به صورت رایگان در دانشگاه‌های برتر ایتالیا تحصیل کنید؟ جالبه بدونید که اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار راحت‌تره و شهریه دانشگاه‌ها از 1000 یورو شروع می‌شه. خب! اگر علاقه‌مند به اپلای ایتالیا و تحصیل در ایتالیا هستید و علاقه‌مندید مقطع کارشناسی خودتون رو در ایتالیا بگذرونید، تا انتهای این مقاله با موسسه مهاجرتی یونی‌ادوایزر همراه باشید و از سیر تا پیاز تحصیل کارشناسی در ایتالیا مطلع بشید!   نکته مهم: اگه میخواین  یه راهنمایی جامع و کامل در مورد نحوه اخذ  ویزا پذیرش از دانشگاه های ایتالیا  داشته باشین همین الان  مشاوره اپلای به ایتالیا رو  رزو کنید و نکات مهمی رو که  ندونستنشون باعث ریسک ریجکت ویزات میشه رو بدونی!

شرایط تحصیل کارشناسی در ایتالیا

کارشناسی در ایتالیا مقطع کارشناسی در ایتالیا سه الی چهار سال زمان می‌بره و هر سال شامل دو ترم هست. اولین ترم ماه سپتامبر شروع می‌شه و در فوریه به اتمام می‌رسه و ترم دوم در فوریه استارت می‌خوره و تا جولای طول ادامه داره! جالبه دونید که در ایتالیا قادر خواهید بود به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تحصیل کنید. اما بهتره در حین تحصیل در کلاس‌های زبان ایتالیایی شرکت کنید، چون زبان اصلی این کشور هست و قطعا بهش نیاز پیدا خواهید کرد. اما برای اخذ پذیرش مقطع کارشناسی در ایتالیا باید حداقل این ویژگی‌ها رو داشته باشید:

1.    شرایط سنی:

برای این‌که بتونید در مقطع کارشناسی در ایتالیا تحصیل کنید؛ باید حداقل 18 سال و حداکثر 28 سال سن داشته باشید. اما خب، اگر سن شما کم‌تر از 25 سال باشه، شانس بیش‌تری برای اخذ پذیرش خواهید داشت.

2.    مدرک زبان:

داشتن مدرک زبان از نون شب هم واجب تره! شما باید بتونید حداقل نمره 6 آیلتس رو کسب کنید و یا مدرک B2 رو ارائه بدید. برای این‌که بدونید در چه سطحی هستید، حتما مقاله سطوح زبان انگلیسی رو مطالعه کنید.

3.    آزمون ورودی:

خب! اگه این شرایط رو داشته باشید تازه می‌رسید به آزمون ورودی دانشگاه! اکثر دانشگاه‌های ایتالیا برای اخذ پذیرش از دانشجویان آزمون ورودی می‌گیرن و شرط اصلی برای دریافت پذیرش، کسب نمره خوب در این آزمون هاست. از آزمون‌های مهم دانشگاه‌های ایتالیا می‌تونیم به آزمون‌های TOLC، IMAT و Alpha-Test اشاره کنیم!

مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا

کارشناسی در ایتالیا برای تحصیل لیسانس در ایتالیا لازمه که مدارک خودتون رو به دانشگاه ارسال کنید و منتظر تایید مدارک از سمت دانشگاه بمونید. پس از تایید مدارک توسط دانشگاه فرآیند دریافت ویزا شروع می‌شه! برای دریافت ویزا باید نامه اخذ پذیرش و مدارک لازم رو بعد از گرفتن وقت سفارت ایتالیا به سفارت ایتالیا تحویل بدید و سپس مراحل اداری رو پشت سر بذارید. مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشگاه در مقطع کارشناسی در ایتالیا و دریافت ویزا رو می‌تونید در جدول زیر ببینید:
– برگه پیش ثبت نام در رشته دانشگاهی مورد نظر در ایتالیا به فرمتی که در سایت Universitaly موجود است.
– فرم رایگان درخواست روادید تکمیل و امضا شده
– سه قطعه عکس رنگی ( 35*40)
– گذرنامه و فتوکپی صفحه اول آن ( گذرنامه باید دست کم تا سه ماه پس از زمان پیش بینی شده برای خروج از محدوده شنگن در پایان مدت ویزا اعتبار داشته و حد اقل دو صفحه سفید داشته باشد.)
– کپی بلیت یا رزرو بلیت هواپیما به نام متقاضی
– برخورداری از مبلغی کافی برای تضمین بازگشت متقاضی یا رزرو بلیت پرواز بازگشت
– رزرو هتل در شهر مقر دانشگاه به نام متقاضی ( حد اقل برای 10 روز اول اقامت ) یا اظهار نامه آمادگی پذیرش میهمان که به امضای فردی که متقاضی را در ایتالیا مهمان خواهد کرد، رسیده باشد
– مدرک استطاعت مالی (شخصی یا خانواده) برای پوشش طول مدت تحصیل در ایتالیا معادل 460.28 یورو در ماه (معادل 5983 یورو سالانه). از این رو متقاضی می تواند صورت حساب بانکی سه ماه آخر به زبان انگلیسی، به نام شخص دانشجو یا یکی از والدین. (به ضمیمه آن شناسنامه صاحب حساب ، ترجمه شده به زبان ایتالیایی یا انگلیسی) ، و سایر اطلاعات مربوط به درآمد خانواده ( قرارداد کاری، بیمه تامین اجتماعی ، اقرار نامه مربوط به درآمد ) را ارائه نماید
– بیمه درمانی برای پوشش هفته های اول اقامت در ایتالیا ( برای مدت زمان قبل از ثبت نام و قرار گرفتن تحت پوشش در خدمات درمانی ملی)
– برای رشته های انگلیسی زبان حداقل سطح مورد پذیرش B2 است که برابر با امتیازات ذیل در هریک از آزمون های سنجش زبان می باشد ( حداقل نمره مورد نیاز جهت پذیرش ) IELTS -6 TOEFLE – 78 TOLIMO – 600 FCE – 169 DUOLINGO – 90
– برای رشته های ایتالیایی زبان، داشتن مدرک حداقل B2 در یکی از آزمون های سنجش زبان مورد تایید وزارت علوم ایتالیا MIUR جهت کسب « گواهی آشنایی مطلوب با زبان ایتالیایی Certificazione Lingua Italiana di Qualita’ – CLIQ» الزامی است : CELI CILS, Roma Tre , Dante Alighieri
– 50 یورو هزینه خدمات کنسولی
در صورتی که دانشجو نیاز به ارزشیابی تحصیلی ( DOV ) داشته باشد ارائه مدارک زیر نیز الزامی است.
– اصل تاییدیه تحصیلی آخرین مقطع متوسطه؛
– اصل و ترجمه ایتالیایی دیپلم نهایی 12 ساله و ریز نمرات چهار سال آخر که به تایید وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری رسیده باشد.
– اصل و ترجمه ایتالیایی دانشنامه کارشناسی و ریز نمرات چهار سال دانشگاه که به تایید وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری رسیده باشد. ( فقط برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد )
– اصل و ترجمه ایتالیایی دانشنامه کارشناسی ارشد و ریز نمرات دوسال که به تایید وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری رسیده باشد. ( فقط برای متقاضیان مقطع دکترا )
– اصل و ترجمه ایتالیایی شناسنامه، تایید شده توسط وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری
– متقاضی باید دو فتوکپی اضافه از هر دو نسخه ایتالیایی و فارسی کلیه مدارک فوق الذکر همراه داشته باشد.
– فرم پیش ثبت نام از طریق سایت www.universitaly.it در دوره دانشگاهی انتخابی.
– فتوکپی صفحه اول گذرنامه ( گذرنامه باید دست کم تا سه ماه پس از زمان پیش بینی شده برای خروج از محدوده شنگن در پایان مدت روادید، اعتبار داشته و حد اقل دو صفحه سفید داشته باشد. )
– شرح کامل و دقیق تک تک امتحانات پشت سر گذاشته شده در دوران کارشناسی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ( فقط برای متقاضیان دوره های کارشناسی ارشد و فقط در صورتی که دانشگاه مد نظر فرد چنین مدرکی را خواسته باشد )
 

هزینه تحصیل کارشناسی در ایتالیا

آیا می‌دونستید که ایتالیا یکی از ارزان‌ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل است؟ جالبه بدونید که هزینه اقامت و زندگی در شهرهای کوچک ایتالیا بسیار به صرفه‌تر از شهرهای بزرگ هست! البته این نکته رو بدونید که دانشگاه‌های بزرگ ایتالیا، دانشجویان بین المللی رو در زمینه پیدا کردن محل اقامت و زندگی پشتیبانی می‌کنن! به صورت میانگین، هزینه سالانه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا برابر هزار یورو است. اما برخی از دانشگاه‌های خاص مثل تورْوِرگاتا رم، شهریه رو براساس شرایط مالی دانشجو دریافت می‌کنه. مثلا این شهریه‌ها براساس شرایط مالی دانشجو از 159 الی 5000 یورو متغیره! به صورت کلی می‌تونید هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های مختلف ایتالیا رو در جدول زیر ببینید:
دانشگاه هزینه سالانه
دانشگاه پلی‌تکنیک تورین 3811 دلار
دانشگاه ترنتو 4892 دلار
دانشگاه ناپل 1600 یورو
دانشگاه پیزا 5445 دلار
دانشگاه بولونیا 2935 دلار
دانشگاه میلان 2768 دلار
     

دانشگاه‌ های برتر ایتالیا در کارشناسی

کارشناسی در ایتالیا شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد در ایتالیا چیست؟ آیا می‌دونید که دانشگاه‌های برتر ایتالیا کدام دانشگاه‌ها هستند؟ اگر قصد دارید که در مقطع کارشناسی در ایتالیا تحصیل کنید؛ باید با دانشگاه‌های برتر ایتالیا آشنا باشید. در جدول زیر می‌تونید بهترین دانشگاه‌های ایتالیا رو مشاهده کنید:
دانشگاه رتبه بندی QS در سال 2023
دانشگاه پلی تکنیک میلان 139
دانشگاه بولونیا 167
دانشگاه ساپینزا رم 171
دانشگاه پادوا 243
دانشگاه میلان 324
دانشگاه پلی‌تکنیک تورین 325
دانشگاه پیزا 404
دانشگاه ناپل 416
دانشگاه ویتا-سلوت سان رافائل 436
 

رشته‌های متعدد برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

تنوع رشته‌ها در دانشگاه‌های ایتالیا بسیار زیاده و بابت پیدا کردن رشته (مثل تحصیل ارشد معماری در ایتالیا) مد نظرتون نگرانی نخواهید داشت. جالبه بدونید که کشور ایتالیا در زمینه معماری، هنر، غذا و مد زبان‌زد خاص و عام تو در دنیاست؛ اما در کنار این موارد، دانشجویان بین المللی می‌تونن در رشته‌هایی از جمله تجارت و مدیریت، اقتصاد، علوم اجتماعی، هنر و طراحی نیز تحصیل کنند.

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

کارشناسی در ایتالیا اگر به صورت جدی تصمیم دارید که مقطع کارشناسی در ایتالیا رو بگذرونید، حتما باید از هزینه‌های زندگی دانشجویی در ایتالیا مطلع باشید. در جدول زیر می‌تونید اطلاعات کاملی در مورد هزینه‌های زندگی دانشجویی در ایتالیا کسب کنید.

 لیست بهترین دانشگاه های ایتالیا و از دست نده!

 
موضوع هزینه
شیر 1.21 یورو
آب 1.5 لیتری 0.43 یورو
گوشت 15.13 یورو
بلیط یک طرف 1.5 یورو
قرص نان 2.03 یورو
اجاره خانه در مرکز شهر ایتالیا 655.42 یورو در ماه
اجاره خانه در خارج از مرکز شهر 510.71 یورو در ماه
اجاره خوابگاه دانشجویی 250 الی 300 یورو در ماه
همین الان با رزرو مشاوره اپلای به ایتالیا  به جواب همه ی سوالات درمورد کارشناسی در ایتالیا، مهاجرت به ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی برس!

بورسیه دانشگاه های ایتالیا

آیا مطلع هستید که کشور ایتالیا برای دانشجویان بین المللی بورسیه تحصیلی فراهم کرده است؟ جالبه بدونید که بورسیه‌های تحصیلی تمامی مقاطع تحصیلی می‌شه و هزینه‌هایی از جمله شهریه دانشگاه، بیمه درمانی و کمک هزینه‌های جانبی رو هم پوشش می‌ده! البته همه دانشجویان بین المللی می‌تونن بر اساس شرایط مالی و شایستگی‌های خود از خدمات کمک مالی دانشگاه‌های ایتالیا نیز استفاده کنند. از جمله بورسیه کارشناسی ایتالیا که به دانشجویان بین المللی ارائه می‌شه، می‌تونیم به بورسیه‌های IADD، EIT، بورسیه سالانه شرکت حقوقی پاترویت، بورسیه یادبود کاترین هلن اسپنس، بورسیه استانی ایتالیا، کمک هزینه بنیاد الیزابت گرین شیلدز و بورسیه تحصیلی تیلور راندوف اشاره کنیم.

  نکات مهم در مورد گرفتن وقت سفارت ایتالیا رو  از دست نده!

سخن پایانی

امروزه اپلای کارشناسی ایتالیا و تحصیل کارشناسی در ایتالیا به یکی از اهداف اصلی بسیاری از دانشجویان بین المللی تبدیل شده است؛ چرا که کشور ایتالیا با دارا بودن سطح بالای آموزشی، امکان تحصیل رایگان را نیز برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. در این مقاله در رابطه با مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش، بهترین دانشگاه‌های ایتالیا، هزینه زندگی و تحصیل در ایتالیا و… صحبت کردیم. چنان‌چه قصد دارید در ایتالیا تحصیل کنید و پذیرش خودتون رو از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا کسب کنید، همین الان با مشاورین موسسه مهاجرتی یونی ادوایزر ارتباط برقرار کنید تا کوتاه ترین مسیر رو برای این هدف بزرگ پیش روی شما بذارن!

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب