UNI   ADVISOR

مهاجرت تحصیلی با یونی ادوایزر

بورسیه استانی ایتالیا

راهنمای شرایط و مدارک لازم اخذ بورسیه استانی ایتالیا 2022

بورسیه استانی ایتالیا (DSU) یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که دانشجویان بین المللی کشور ایتالیا را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. این بورسیه طبق درآمد خانواده دانشجویان و شرایط اقتصادی سرپرست خانواده، به دانشجوی متقاضی ارائه می‌شود. اگر شما نیز قصد دارید بورسیه استانی ایتالیا را دریافت کنید، می‌توانید از خدمات مشاوره یونی ادوایزر استفاده کنید و همچنین می‌توانید با گذراندن دوره‌های آموزشی در سایت یونی ادوایزر صفر تا صد اپلای کردن به ایتالیا و مهاجرت به انگلستان را بدون کمک گرفتن از موسسات مهاجرتی و پرداخت هزینه‌های گزاف به تنهایی انجام دهید. برای مشاهده دوره های آموزشی به فروشگاه پیکج‌های آموزشی ایتالیا مراجعه کنید.

بورسیه استانی ایتالیا چیست؟

بورسیه استانی ایتالیا که به بورسیه جهان سوم نیز شناخته می‌شود، به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که توانایی پرداخت هزینه‌های دانشگاه و زندگی در ایتالیا را ندارند. این بورسیه فقط شرایط اقتصادی و مالی دانشجویان متقاضی را مورد بررسی قرار می‌دهد و سازمان بورسیه هر استان با تحلیل و بررسی وضعیت اقتصادی خانواده، کمک هزینه‌های تحصیلی و زندگی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. ناگفته نماند که در هر سال و در اواخر ماه جولای اطلاعیه‌ای از سمت سازمان‌های بورسیه هر استان در کشور ایتالیا منتشر می‌شود و در این اطلاعیه مدارک‌ها و شرایط لازم جهت ارائه بورسیه استانی با توجه به دهک‌ها به صورت کامل و با جزئیات تمام داده می‌شود و تمام نکات لازم جهت دریافت این بورسیه در این اطلاعیه ها گفته می‌شود.

نحوه ی گرفتن بورسیه استانی ایتالیا

 بورسیه استانی ایتالیا دانشجویانی که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در یکی از دانشگاه‌های ایتالیا موفق به اخذ پذیرش شده باشند، می‌توانند برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا اقدام کنند. همچنین دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند برای دریافت بورسیه استانی باید ثابت کنند که به خانواده‌هایی با شرایط اقتصادی و موقعیت‌های خوب تعلق ندارند. برای اثابت این موضوع دانشجویان بین المللی باید یک گواهی از سمت نمایندگان دیپلماتیک ایتالیا در کشور مبدا و همچنین توسط سفارت و یا کنسولگری کشور مبدا ایتالیا به سازمان مربوطه صادر کنند. این نکته نیز حائز اهمیت است که این گواهینامه‌ها باید توسط Prefettura ایتالیایی قانونی شود. بنابراین دانشجویانی که متقاضی دریافت بورسیه استانی ایتالیا هستند، باید مدارکی از جمله درآمد سالیانه خانواده، تعداد افراد خانواده و همچنین ارزش اموال را که بتواند ثابت کند توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل در ایتالیا را ندارند، به سازمان مربوطه ارسال کنند. به صورت کلی اگر قصد دارید روند اپلای شما به صورت کامل و بدون هیچ گونه عیب و ایرادی انجام شود، باید بتوانید مدارک مورد نیاز را به بهترین شکل ممکن نگارش کنید. تیم یونی ادوایزر با متشکل از افراد متخصص و آموزش دیده در کشور ایتالیا تمامی مدارک مورد نیاز برای اپلای کردن مانند توصیه نامه، انگیزه نامه، کاورلتر و… را به بهترین شکل ممکن و با مناسب‌ترین قیمت انجام می‌دهد. جهت مشاهده شرایط و نحوه نگارش می‌توانید به صفحه نگارش مدارک اپلای مراجعه کنید.  

شرایط بورسیه استانی ایتالیا

قبل از درخواست بورسیه تحصیلی ایتالیا ابتدا باید بتوانید در یکی از دانشگاه‌های دولتی کشور ایتالیا اقدام به اخذ پذیرش کنید و بعدا برای دریافت بورسیه استانی اقدام کند. برای دریافت این بورسیه به صورت کلی سه شرط اساسی وجود دارد و دانشجویی که این سه شرط را داشته باشد می‌تواند از این بورسیه بهره مند شود. این شرایط عبارتند از:

·         شرایط مالی:

اگر شرایط اقتصادی دانشجوی متقاضی جزء دهک‌های پایین قرار بگیرد، بورسیه تحصیلی به صورت تمام و کمال به دانشجوی متاقضی ارائه می‌شود و با افزایش رتبه دهک‌ها، میزان کمک هزینه‌های تحصیلی نیز به مراتب کاهش می‌یابد. برای ارائه بورسیه دانشجویان به وسیله دانشگاه‌های دولتی، میزان درآمد خانواده باید در یکی از دهک‌های مالی قرار بگیرد و براساس وضعیت مالی خانواده، کمک هزینه و یا بورسیه تحصلی ارائه می‌شود.

·         داشتن شرایط سنی مناسب

به صورت کلی کشور ایتالیا برای ارائه بورسیه استانی به دانشجویان در هر کدام از مقاطع تحصیلی، شرایط سنی خاصی را در نظر نگرفته است. اما اگر سن دانشجوی متقاضی نسبت به مقطع تحصیلی بیشتر باشد، شانس دریافت ویزا و بورسیه تحصیلی کمتر خواهد بود و دانشجوی متقاضی باید این گپ تحصیلی را بتواند توجیه کند.

·         ارائه مدرک زبان معتبر

با توجه به رشته انتخابی و زبان تدریس آن، داشتن مدرک زبان انگلیسی و یا ایتالیایی برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا از واجبات است. اگر زبان تدریس رشته انتخاب شما انگلیسی باشد، باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 6 یا 6.5 را ارائه دهید؛ اما اگر به زبان ایتالیایی باشد، ارائه مدرک زبان ایتالیا B2 لازم و ضروری است.

مدارک لازم بورسیه استانی ایتالیا

 بورسیه استانی ایتالیا تمامی مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا باید به زبان ایتالیایی ترجمه شده باشد و این مدارک توسط مقامات دیپلماتیک ایتالیا در کشور مبدا طبق استانداردهای تعیین شده توسط کنوانسیون‌های حقوق بین المللی قانونی شود و براساس فرمت PDF جهت بارگزاری در سایت دانشگاه‌ها آماده شود. این مدارک عبارتند از:
 • کارت شناسایی معتبر برای متقاضیان اتحادیه اروپا
 • گذرنامه
 • مجوز اقامت در کشور ایتالیا
 • کارنامه تحصیلی
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • فایل رزومه
 • بیانیه شخصی برای بورسیه
 • توصیه نامه
 • مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 

لیست دانشگاه‌های بورسیه استانی ایتالیا

در ادامه لیستی از دانشگاه‌هایی در کشور ایتالیا آورده شده است که می‌توانید جهت دریافت بورسیه استانی اقدام کنید. لازم به ذکر است که برای دریافت این بورسیه ابتدا باید بتوانید از این دانشگاه‌ها موفق به اخذ پذیرش شوید. این دانشگاه‌ها عبارتند از:
دانشگاه میلان ایتالیا دانشگاه فلورانس ایتالیا دانشگاه پیزا ایتالیا
دانشگاه سیه نا ایتالیا دانشگاه پلی تکنیک  
 

ددلاین بورسیه استانی ایتالیا

ددلاین بورسیه استانی ایتالیا در اول ماه جولای در سایت DSU Toscana منتشر می‌شود. ثبت نام برای بورسیه استانی در سال فقط یکبار و به صورت عمومی در ترم اول تحصیلی انجام می‌شود. به صورت کلی زمان ثبت نام و ارسال درخواست برای دریافت بورسیه از اواخر ماه جولای شروع می‌شود و تا اواخر ماه سپتامبر ادامه پیدا می‌کند و دانشجویان متقاضی می‌توانند در این بازه زمانی برای دریافت بورسیه اقدام کنند. ناگفته نماند که برای دریافت این بورسیه باید ابتدا از یکی از دانشگاه‌های ایتالیا موفق به اخذ پذیرش شده باشید.

بورسیه استانی ایتالیا برای چه رشته هایی است

 بورسیه استانی ایتالیا بورسیه استانی ایتالیا برای تمامی رشته‌هایی که در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا تدریس می‌شود، تعلق می‌گیرد.

سایت بورسیه استانی ایتالیا

جهت دریافت اطلاعات بورسیه و نحوه دریافت آن با توجه به استان و دانشگاهی که موفق به اخذ پذیرش شده‌اید، باید به سایت آن استان مراجعه کنید. در لیست زیر می‌توانید آدرس این سایت‌ها را مشاهده کنید.اما راهکار ساده تر  گرفتن مشاوره خصوصی  از یک متخصص آگاه از شرایط  بورسیه استانی ایتالیاست.  با مرجاعه به صفحه رزرو مشاوره اپلای و یا تهیه پکیج های دوره های  اپلای ایتالیا میتوانید تمامی سوالات خود را در خصوص نحوه اخذ  بورسیه استانی ایتالیا دریافت نمایید.
استان/ دانشگاه آدرس وبسایت
استان لاتزیو(رم) www.laziodisco.it/
وبسایت پلی تکنیک میلان www.polimi.it
وبسایت میلان، بیکوکا، اینسوبریا www.consorziocidis.it
وبسایت برگامو /www.unibg.it
وبسایت برشا /www.unibs.it
وبسایت پاویا /www.edisu.pv.it
وبسایت ونیز /www.esuvenezia.it
وبسایت پادوا /www.esu.pd.it
ورونا /www.esu.vr.it
پیمونته(تورین)  /www.edisu.piemonte.it
توسکانی(فلورانس) www.dsu.toscana.it/
امیلیا_رومانیا www.er-go.it/
لیگوریا(جنوا) www.aliseo.liguria.it/
کامپانیا(ناپل) /www.adisurcampania.it
فریولی ونتزیا جولیا www.ardiss.fvg.it/
آنکونا www.ersu-ancona.it/
کامرینو www.erdis.it/
ماچراتا www.erdis.it/
اوربینو www.erdis.it/
پولیا(باری) www.adisupuglia.it/
کالیاری www.ersucagliari.it/it
ساساری www.ersusassari.it/en
کاتانیا www.ersucatania.it/
مسینا www.ersumessina.it/
پالرمو www.ersupalermo.it/
انا www.ersuenna.it/
لاکویلا www.adsuaq.org/
کییتی www.adsuaq.org/
اومبریا www.adisu.umbria.it/
ترنتینو آلتو آدیجه www.operauni.tn.it/en
باسیلیکاتا www.ardsubasilicata.it/
کالابریا www.unical.it/
کاتانزارو www.fondazioneumg.it
 

هزینه های تحت پوشش بورسیه استانی

 بورسیه استانی ایتالیا میزان مبلغی که به این بورسیه تعلق پیدا کرده است با توجه به هر استانی متفاوت است؛ اما بین 5200 الی 6000 هزار یورو در سال است. این مبلغ هزینه‌های تحصیلی بزرگی را پوشش می‌دهد که شامل موارد زیر می‌باشد:
 • تخفیف 10 الی 90 درصدی شهریه‌های دانشگاه
 • کارت تغذیه و وعده‌های غذایی در سالن‌های غذاخوری دانشگاه
 • هزینه خوابگاه دانشجو
 • تامین هزینه‌های جانبی مانند فعالیت‌های ورزشی، کتاب و …

نتیجه گیری

برای اینکه بتوانید بورسیه استانی ایتالیا را دریافت کنید، ابتدا باید موفق به اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا کنید. به صورت کلی برای ارائه بورسیه به وضعیت اقتصادی و شرایط مالی خانواده توجه می‌کنند و اگر وضعیت اقتصادی خانواده دانشجو، جزء دهک‌های پایین بود، بورسیه استانی ایتالیا به دانشجو تعلق پیدا می‌کند. برای اینکه بتوانید از تمامی شرایط و مدارک لازم برای اپلای کردن به ایتالیا با خبر باشید، م‌ توانید با متخصصان تیم یونی ادوایزر به صورت آنلاین مشاوره داشته باشید و در این جلسه مشاوره، سوالات خودتان را بپرسید تا مسیر شفافتری پیش روی شما گذاشته شود. برای دریافت مشاوره آنلاین می‌توانید به صفحه خدمات مشاوره مراجعه کنید.

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب