UNI   ADVISOR

مهاجرت تحصیلی با یونی ادوایزر

واحد پولی انگلیس

نکات مهم واحد پولی انگلیس | تصویر اسکناس و پوند استرلینگ

انگلستان به دلایل زیادی چون اقتصاد مطلوب، سطح آموزش بالا و کیفیت خوب زندگی یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی در میان کشورهای اروپایی است. اما چنانچه قصد مهاجرت به انگلستان را دارید، داشتن اطلاعات دقیق دررابطه با واحد پولی انگلیس ضروری است چراکه برای پرداخت هزینه‌ها‌ی زندگی و استفاده از خدمات در این کشور به پول نیاز دارید. به‌عنوان مثال برای تحصیل در انگلستان باید شهریه پرداخت کنید، پس بدون آشنایی با واحد پولی قطعا به مشکل برمی‌خورید. “پوند استرلینگ” که به‌عنوان واحد پول کشور انگلیس شناخته می‌شود پس از دلار، یورو و ین رتبه چهارمین ارز ارزشمند در جهان را از آن خود کرده. اگر قصد مهاجرت دائم یا تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان را دارید، بهتر است در رابطه با واحد پولی انگلیس اطلاعات لازم و کافی داشته باشید. در این بلاگ همراه موسسه مهاجرت تحصیلی به انگلستان یونی ادوایزر باشید تا تاریخچه و ارزش پوند را بررسی و تحلیل کنیم.

واحد پولی انگلیس چیست؟

واحد پولی انگلیس

بااینکه انگلستان جزء کشورهای اروپایی محسوب می‌شود اما واحد پول جداگانه دارد که به آن پوند استرلینگ می‌گویند. GBP کد و £  نماد واحد پولی انگلیس است که از کلمه لاتین Libra به دست آمده که به وزن و تعادل اشاره می‌کند.

هر یک پوند معادل 100 پنس خواهد بود. با اینکه پوند واحد پولی انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی است اما در گرجستان جنوبی، گرنزی، جبل الطارق، جرسی و ایرلند شمالی هم به‌عنوان پول قانونی استفاده می‌گردد. در ادامه با تاریخچه جالب آن آشنا خواهیم شد.

تاریخچه ریشه واحد پولی انگلیس

تاریخ پیدایش این واحد پول به سال 760 یعنی زمان سلطنت پادشاه آفا مرسیا (امپراطوری روم) باز می‌گردد که هر سکه پوند با وزن  1.240 از نقره ساخته می‌شد. سپس با سرعت بالا در میان پادشاهی‌های آنگلوساکسون رواج پیدا کرد و به سکه استاندارد در انگلستان تبدیل شد.

تصویر واحد پولی انگلیس| انواع اسکناس و سکه‌ها

اسکناس‌ها از سال 1694 به صورت یک‌سری حروف و نوشته طراحی می‌شدند. اما از سال 1960 تاکنون تصویر ملکه الیزابت دوم روی تمامی سکه‌ها و اسکناس‌های انگلیس قرار دارد.

انواع اسکناس‌های رایج در انگلستان

قابل توجه است که اسکناس ها کاغذی جای خود را به اسکناس هایی از جنس پلیمر داده اند. به همین دلیل این نوع اسکناس های قدیمی کاغدی دیگر مورد قبول بانک ها نیستند. در ادامه با انواع اسکناس های رایج انگلستان آشنا می شوید:

اسکناس 5 پوندی

واحد پولی انگلیس

این اسکناس از جنس پلیمر و به رنگ فیروزه‌ای است که روی آن تصویر ملکه الیزابت دوم و پشت ان تصویر چرچیل حک شده است.

اسکناس 10 پوندی

واحد پولی انگلیس

این اسکناس از جنس پلیمر و به رنگ نارنجی است که روی اول آن تصویر ملکه الیزابت دوم و روی دیگر تصویر نویسنده معروف انگلیس “جین آستین” قرار دارد.

اسکناس 20 پوندی

واحد پولی انگلیس

این اسکناس از جنس پلیمر و به رنگ بنفش است که روی آن تصویر ملکه الیزابت دوم و پشت اسکناس تصویر نقاش معروف انگلیس “ویلیام ترنر” حک شده است.

اسکناس 50 پوندی

واحد پولی انگلیس

این اسکناس از جنس پلیمر و به رنگ قرمز است که روی اول ان تصویر ملکه الیزابت دوم و پشت اسکناس تصویر ریاضیدان معروف “آلن تورینگ” قرار دارد.

سکه‌های رایج انگلستان

واحد پولی انگلیس

روی تمامی سکه‌ها تصویر ملکه الیزابت حک شده و پشت آن‌ها طرح‌های ملی مختلف دیگر. اما از لحاظ رنگ و اشکال هندسی با یکدیگر تفاوت دارند.

سکه‌های مسی رنگ و گرد:

 • سکه‌ 1 پنی
 • سکه 2 پنی

سکه‌های نقره‌ای رنگ و گرد:

 • سکه 5 پنی
 • سکه 10 پنی
 • سکه 2 پوندی

سکه‌های نقره‌ای رنگ و چند ضلعی:

 • سکه 20 پنی
 • سکه 50 پنی
 • سکه 1 پوندی

مهم‌ترین نکات واحد پولی انگلیس

پوند استرلینگ توانسته با گذشت چندین قرن تاکنون به‌عنوان یک ارز مستقل باقی‌بماند در حالی که بیشتر کشورهای اروپایی یورو را ارز واحد خود می‌دانند. مهم‌ترین نکات دررابطه با واحد پولی انگلیس عبارتند از:

 1. پوند استرلینگ قدیمی‌ترین پول در جهان است.

پوند یکی از قدیمی‌ترین واحدهای پولی در جهان است که از زمان امپراطوری روم به وجود امد و تاکنون توانسته ارزش خود را در جهان حفظ کند.

 1. واحد پولی انگلیس غیرقابل جعل خواهد بود.

پوند استرلینگ از آن دسته ارزهایی است که بر وزن تمرکز دارد. یعنی هر دو سکه یک پنسی معادل یک سکه دو پنسی خواهد بود و این قانون برای مابقی سکه‌ها هم صدق می‌شود، بنابراین امکان جعل وجود نخواهد داشت.

 1. پوند نرخ بهره قوی دارد.

با افزایش تورم، نرخ بهره هم بالا می‌رود در نتیجه علاوه‌بر افزایش قیمت پوند، سرمایه‌گذاری خارجی روی واحد پولی انگلیس بیشتر می‌شود.

 1. واحد پولی انگلیس مستقل است.

پوند یک واحد پولی مستقل از کشورهای اروپایی است که با پشتیبانی توسط بانک انگلستان و 31 میلیون مالیات‌دهنده توانسته به امن‌ترین، با ثبات‌ترین و مورد اعتمادترین ارزهای جهان شناخته شود.

چینج واحد پولی انگلستان در صرافی‌ها

چینج واحد پولی انگلستان به صرافی‌ها و حجم ارزی که در هر زمان خرید و فروش می‌کنند، بستگی دارد چراکه هر روز ارزها در سرتاسر جهان در حال معامله هستند. به‌طورکلی چینج واحد پولی یک کشور برحسب واحد پول کشور دیگر محسوب می‌شود. برای مثال چنانچه شما برای تحصیل به کالج‌های انگلستان یا دانشگاه‌های انگلستان رفته باشید و بخواهید دلارهای خود را به پوند تبدیل کنید هر یک دلار براساس قیمت 1 پوند محاسبه خواهند شد. برای اینکه بهتر این موضوع را بفهمید یک مثال دیگر با یورو بیان می‌کنیم:

1 یورو (یورو) = 0.8714 پوند (GBP) یا برعکس، 1 پوند (GBP) = 1.1476 یورو (یورو).

برخی نکات مالی مهم در انگلستان

برداشت از ATM

واحد پولی انگلیس

در سرتاسر انگلستان دستگاه‌های ATM یا خودپرداز وجود دارد که شما می‌توانید از طریق کارت‌های بین‌المللی و سایر کارت‌های Plus  Visa، MasterCard، Amex، Cirrus، و Maestro کارهای پرداخت و برداشت مربوط به هزینه‌های خود را انجام دهید.

مالیات بر ارزش افزوده و خرید

در انگلستان هنگام خرید کالا یا خدمات نرخ مالیات بر ارزش افزوده حدود 20٪ است. چنانچه خدماتی بدون بدون مالیات دریافت کنید باید مکمل مربوط به این مالیات بر ارزش افزوده را به دولت پرداخت کنید.

کلام آخر

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید:

 • پوند استرلینگ واحد پولی انگلیس است که قدمت بسیاری دارد.
 • این واحد پولی توانسته پس از دلار، یورو و ین در بازار معاملات جهانی جایگاه ویژه‌ای به دست آورد.

جهت مشاوره اپلای و آشنایی بیشتر با واحد پولی کشور انگلیس از یک مؤسسه مهاجرتی چون یونی ادوایزر کمک بگیرید.

 

 

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب